ჭოჭუა ემზარ, გენერალ-მაიორი

თარიღი: 2012-06-02 00:00:00

ავტორი: ირაკლი ჭიჭინაძე

ნახვა: 1689






  • ჭოჭუა ემზარ
  • 29.04.1951
  • გენერალ-მაიორი
  • სამოქალაქო განათლება
  • სამხედრო განათლება
    • 01.08.1969-25.07.1972 წწ. - თბილისის საარტილერიო უმაღლესი სასწავლებელი;
    • 1986 წელი - სანკტ-პეტერბურგის სპეციალური საარტილერიო-საშტაბო/სამეთაურო კურსები;
  • შრომითი საქმიანობა
    • 06.09.1972-20.09.1973 წწ. - საცეცხლე ოცეულის მეთაური (სსრკ ჯარების დაჯგუფება გდრ-ში);
    • 20.09.1973-15.07.1976 წწ. - საცეცხელე ოცეულის მეთაური-ბატარეის უფროსი ოფიცერი (სსრკ ჯარების დაჯგუფება გდრ-ში);
    • 15.08.1976-22.03.1980 წწ. - ბატარეის მეთაური, ს/ნაწილი 35770 (ოდესის სამხედრო ოლქი), მოლდოვეთი;
    • 31.03.1980-03.07.1980 წელი - ბატარეის მეთაური, ს/ნაწილი 51097 (შუა აზიის სამხედრო ოლქი), ქ. კურგან-ტუბე, ტაჯიკეთი;
    • 03.07.1980-26.07.1981 წწ. - საარტილერიო დივიზიონის შტაბის უფროსი, ს/ნაწილი 51088, (თურქესტანის სამხედრო ოლქი), ქ. კულიაბი, ტაჯიკეთი;
    • 26.07.1981-01.11.1984 წწ. - საარტილერიო დივიზიონის მეთაური, ს/ნაწილი 51088 (თურქესტანის სამხედრო ოლქი), ქ. კულიაბი, ტაჯიკეთი;
    • 01.11.1984-07.06.1990 წწ. - პოლკის არტილერიის უფროსი, ს/ნაწილი 21015 (თურქესტანის სამხედრო ოლქი), ქ დუშანბე, ტაჯიკეთი;
    • 07.06.1990 წლიდან - დათხოვილია სსრკ ჯარების რიგებიდან (შტატების შემცირების გამო);
    • 13.05.1992-17.06.1992 წელი - მე-11 ბრიგადის არტილერიის უფროსი, თბილისი;
    • 17.06.1992-03.07.1992 წელი - საარტილერიო პოლკის მეთაური, ახალციხე;
    • 03.07.1992-16.04.1993 წწ. - მე-2 საარმიო კორპუსის არტილერიის შტაბის უფროსი;
    • 16.04.1993-10.08.1993 წელი - მე-2 საარმიო კორპუსის არტილერიის უფროსი;
    • 10.08.1993-19.10.1996 წწ. - საარტილერიო სამმართველოს უფროსი, საქართველოს თავდაცვის სამინისტრო;
    • 19.10.1996-02.03.1999 წწ. - არტილერიის სარდალი, საქართველოს თავდაცვის სამინისტრო;
    • 02.03.1999 წლიდან - საქართველოს პრეზიდენტის 1999 წლის 2 მარტის #159 განკარგულებით დათხოვილია შეიარაღებული ძალების რიგებიდან (პირადი სურვილის საფუძველზე);
    • 21.04.2004-25.07.2004 წელი - შინაგანი ჯარების სარდლის მრჩეველი, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო;
    • 25.07.2004-22.11.2004 წელი - არტილერიის უფროსი, საქართველოს შინაგანი ჯარები;
    • 12.12.2007-31.10.2008 წწ. - სასწავლო სფეროს საარტილერიო კურსის უფროსი, ეროვნული სასწავლო ცენტრი "კრწანისი";
    • 31.10.2008-16.07.2011 წწ. - რესურსების მართვის სამმართველოს უფროსი, რესურსების მართვისა და კონტროლის დეპარტამენტი, საქართველოს თავდაცვის სამინისტრო;
    • 06.12.2011-19.12.2011 წელი - სახელმწიფო საქვეუწყებო დაწესებულების-ვეტერანთა საქმეების დეპარტამენტის თავმჯდომარე, საქართველოს თავდაცვის სამინისტრო;
    • 15.12.2011 წლიდან - ვეტერანთა საქმეების დეპარტამენტის უფროსი, საქართველოს შეიარაღებული ძალების გაერთიანებული შტაბი;
  • ჯილდოები
    • 1992 წელი - ვახტანგ გორგასლის მე-3 ხარისხის ორდენი;
    • 2004 წელი - ვახტანგ გორგასლის მე-2 ხარისხის ორდენი;
    • 2004 წელი - ღირსების ორდენი;
  • უცხო ენები
    • ინგლისური, რუსული;
  • ოჯახური მდგომარეობა




შეაფასეთ: 1 2 3 4 5

ზემოთ

წყარო: www.vad.mod.gov.ge